wtorek, 15 maja 2018

Jezioro Balaton

Jezioro Balaton jest zarówno największym jeziorem Węgier jak i Europy Środkowej. Jego powierzchnia to aż 592 kilometry kwadratowe, a z racji tego iż Węgry nie mają dostępu do morza, nazywane jest Morzem Węgierskim. Balaton położony jest w północno - zachodniej części tego kraju, u podnóża Lasu Bakońskiego. Jezioro jest stosunkowo płytkie, średnia głębokość to tylko 4m. Płytkość zbiornika pozwala mu na szybkie nagrzewanie się i w lecie jego temperatura wynosi około 23° C, co jest szczególnie atrakcyjne dla rodzin z dziećmi. Słońce tam nie zawsze jest gwarantowane, ale średnia temperatura powietrza w lecie wynosi 26°C.
Balaton to centrum turystyki i rekreacji. Sezon turystyczny trwa od czerwca do końca sierpnia. Jezioro ma głównie plaże trawiaste i piaszczyste (często płatne). Południowy i północy brzeg jeziora różnią się od siebie znacząco, jeśli chodzi o plaże i warunki przybrzeżne. Na południu głębokość wody wzrasta niezwykle powoli i nawet po kilkuset metrach nie przekracza 1,5m. Rodziny z małymi dziećmi zdecydowanie powinny zastanowić się nad noclegami w tej części jeziora.
Życie nad Balatonem nie zamiera nawet po zmroku. Każdy turysta znajdzie coś dla siebie. Dla dzieci przygotowane są bezpieczne kąpieliska, dla młodzieży kluby i dyskoteki w okolicznych kurortach. Miłośnicy ciszy i spokoju mogą udać się na łąki Małego Balatonu obejrzeć zachód słońca. Jezioro Balaton ma do zaoferowania sporą infrastrukturę sportów wodnych, można żaglować, wypożyczyć rowery wodne, kajaki, łodzie a także parasolki i leżaki. Można wędkować i zwiedzać okoliczne tereny – winnice na północy oraz tętniące życiem kurorty na południu.
Wokół Balatonu wytyczonych jest wiele szlaków turystycznych oraz malownicza trasa rowerowa. Miejscem godnym odwiedzenia jest skalisty półwysep Tihany z Opactwem Benedyktynów, do którego można dopłynąć promem lub statkiem wycieczkowym. Warto odwiedzić „letnią stolicę Węgier” czyli Siofok, gdzie latem odbywają się koncerty operetkowe oraz organowe. Można tam zwiedzić Muzeum Folwarczne oraz Akwarium Balatońskie. Z kolei w najstarszym mieście-Keszthely warto zobaczyć Pałac Festeticsów i poznać historię samego jeziora. Turystów z chorobami serca na pewno zainteresuje słynne uzdrowisko Balatonfured z kwaśnymi, leczniczymi wodami Balatonu. W uzdrowisku Heviz jest za to największy naturalny basen termalny w Europie o temperaturze ok. 32 stopni. Miłośnikom przyrody można polecić Park Narodowy Balatonfelvideki. Na przełomie od XV do XVII wieku przez Balaton przebiegała granica między zaborem tureckim a habsburskim, stąd właśnie południowy brzeg jest niemal pozbawiony jakichkolwiek zabytków.
Będąc na Węgrzech nie sposób nie wspomnieć o winnicach i węgierskim winie. Najsłynniejszym miejscem produkcji tego trunku są górzyste tereny Badascony. Z winorośli uprawianych w tym regionie uzyskuje się winogrona do produkcji najlepszych win Szurkebardt i Keknyelu.
Dla najmłodszych okolica pełna jest parków rozrywki, np. największy park wodny w Balatonfuered , Folwark ze zwierzętami w Salföld czy park wspinaczkowy Serpa Kalandpark w Balatonfűzfő.

Ciekawostki:
Nazwa Balaton oznacza mniej więcej "błotniste jezioro"
- W okolicach Heviz kwitną lilie wodne przywiezione z Indii. Jest to jedyne miejsce w Europie, w którym kwiaty te rosną na świeżym powietrzu.
- W miasteczku Balatonfolldvar w sierpniu organizowany jest festiwal winobrania.

Strony na temat Balatonu, które trzeba znać.
Ciekawostką i zaskoczeniem może być dla Was także to, że Węgry mają o wiele więcej do zaoferowania niż jezioro Balaton. Zajrzyjcie na https://lasti.pl/wakacje/wegry aby się o tym przekonać. Dodatkowo jeśli potrzebujecie encyklopedyczny opis to oczywiście odsyłamy do Wikipedii https://pl.wikipedia.org/wiki/Balaton a także na http://balaton.hu/, które jest ciekawym miejscem zbierającym zdjęcia z Instagrama.


Jak dojechać nad jezioro Balaton?

Nad Balaton można dojechać samochodem. Trzeba kierować się np. na Cieszyn, potem Żylinę, Bratysławę i Gyor. Droga nad Balaton jest bardzo dobrze oznaczona. Inna trasa to: jedziemy z Warszawy przez Radom, Kielce, Kraków, Chyżne (granica), następnie Banska Bystrica, Zvolen i Sahy (granica), potem drogą numer 2 do Budapesztu, wyjeżdżamy na drogę numer 6, w miescowości Erd i kontunuujemy jazdę drogą numer 7 w kierunku Szekesfehervar i dalej aż do jeziora Balaton. Samolotem dolecimy do Budapesztu, a nad samo jezioro można dojechać pociągiem.
Wybierając się nad jezioro Balaton warto mieć ze sobą odpowiednią mapę. Przed wyjazdem proponuje zapoznać się z tą mapą, którą prezentujemy poniżej. Jezioro Balaton zostało na niej bardzo dokładnie przedstawione:

Mapa Jeziora Balaton

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz